Treatment > Sağlık Haberleri |

Hangi mevsim hangi balık yenmeli?

Ekim ayı hangi balık yenmeli, hangi mevsim hangi balık yenir

Hangi mevsim hangi balık yenmeli

Eylül ayında hangi balık yenir, hangi mevsim hangi balık yenmeli? İnsan sağlığına en faydalı besinler arasında balık her zaman ilk sıralarda yer alır. Türkiye gibi üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede balık tüketiminin normal şartlarda bütün besinlerin önünde gelmesi beklenirdi. Ancak maalesef balık tüketimimiz istenen seviyede değil. Oysa Omega-3 minerali bakımından en zengin besin olan balığın insan sağlığına faydaları saymakla bitmez. Peki Eylül ayı hangi balık yenir, hangi mevsim hangi balık yenmeli? İşte sorunun cevabı:

Ekim ayı hangi balık yenmeli, hangi mevsim hangi balık yenir

Faydaları saymakla bitmeyen balığın hangi mevsimde hangisinin yenmesi gerektiği pek bilinmiyor. Peki hangi balık hangi mevsimde yenir? İşte sizin için hazırladığımız aylara göre balık takvimi:

BALIĞIN SAĞLIĞIMIZA FAYDALARI NELERDİR?

Haftada en az iki kez balık yiyorsanız, sağlığınızı koruyorsunuz demektir. Yapılan araştırmalar düzenli olarak balık yemenin fiziksel ve ruhsal sağlığımıza iyi geldiğini gösteriyor.

BALIK TÜKETMENİN SAĞLIĞIMIZA YARARLARI

Kalp hastalığını ve felci önler: Balıkların hepsi yararlıdır, fakat kalbi koruyan omega-3 yağı bakımından somon, ton, sardalya, ringa, alabalık, morina, uskumru, kefal ve barbunya balıkları daha zengindir.

Kolesterol metabolizmasını ayarlar: Balıkta bol miktarda bulunan Omega-3, damar genişletici, agregasyon önleyici etkisi vardır. Bu özelliklerinden dolayı kalp ve damar hastalıklarına karşı korunma sağlar.

Kemikler için yararlıdır: Ton, sardalya gibi konserve balıklar ve yumuşacık kılçıklarıyla beraber yenilebilecek küçük balıklar, süt ürünlerinin yanında beslenmenizde daha fazla kalsiyum bulundurmanın en iyi yoludur.

Şeker hastaları için yararlıdır: Şeker hastaları, kalp hastalığı ve felç riskinden daha çok etkilendikleri için balık yemek onlar için yararlıdır.

Astım tehlikesini azaltır: Bazı bulgulara göre, haftada birden fazla, özellikle de yağlı balıklardan yiyen çocuklarda astıma tutulma oranı, fazla balık yemeyen çocuklara göre daha azdır.

Balık prostat kanserini önler: Omega - 3 yağlarının antikanserojen etkisi çeşitli araştırmalar sonucu ortaya konulmuştur. Bilim adamları Omega - 3 yağlarınca zengin bir diyetin tümör ve metastas oluşumunu azalttığını belirtiyorlar.

Balık kırışıklara karşı etkilidir: Avustralya'da yayınlanan bir araştırma, beslenmenin cilt yaşlanmasıyla ilintili olduğunu ortaya koydu. Balık yiyen insanların cildinin daha az yaşlandığı, kırışık sorunuyla daha geç tanıştığı görüldü.

Alıntı: sonhaberler.comVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası