Treatment > Check up |

Kalp damar cerrahisi ve kardiyoloji arasındaki fark

Kalp rahatsızlıkları denildiği zaman insanların aklına ilk gelen bölümler kardiyoloji ve kalp damar cerrahisidir. Fakat bu bölümlerin aynı veya aralarındaki farkın ne olduğunu bilmeyen insan sayısı oldukça fazladır. Kardiyoloji ile kalp damar cerrahisi tamamen farklı bölümlerdir ve baktıkları rahatsızlıklar da farklıdır.

Kalp damar cerrahisi ve kardiyoloji arasındaki fark

Kalp rahatsızlıkları denildiği zaman insanların aklına ilk gelen bölümler kardiyoloji ve kalp damar cerrahisidir. Fakat bu bölümlerin aynı veya aralarındaki farkın ne olduğunu bilmeyen insan sayısı oldukça fazladır. Kardiyoloji ile kalp damar cerrahisi tamamen farklı bölümlerdir ve baktıkları rahatsızlıklar da farklıdır. Peki ama kalp damar cerrahisi ve kardiyoloji arasındaki fark nedir?

Kardiyoloji, kalp rahatsızlıklarının tanısının ilk defa konulduğu bölümdür. Kardiyoloji bölümü tarafından konan tanıdan sonra tedavi süreci başlar. Bu süreçte ilaç ve benzer yöntemler uygulanır. Eğer bunlar işe yaramaz ya da direkt cerrahi müdahale gerekirse hastalar kalp damar cerrahisi bölümüne yönlendirilir. Bu bölümün adından da anlaşılacağı gibi kalp ameliyatlarının yapıldığı bölümdür. Kalp ile ilgili cerrahi işlemler burada yapılır.

Kardiyoloji bölümü

Kardiyoloji bölümü temel anlamda baktığımız zaman kalp ve dolaşım sistemi üzerinde çalışmakta olan bir bölümdür. Kardiyoloji önceden dahiliye bölümünde yer alan bir bölüm olarak görülüyor olsa da günümüzde bu durum değişiklik göstermiş ve tek başına bir bilim olarak görülmeye başlamıştır. Kardiyoloji bölümünde bütün kalp ve dolaşım sistemi rahatsızlıkları detaylı bir şekilde incelenmektedir. Genellikle göğüste ağrı, nefes darlığı, kalp ritmi bozuklukları, doğuştan beri gelen kalp rahatsızlıkları, Aterosklerotik kalp rahatsızlıkları, sol kol ile çenede meydana gelen ağrılar, ağrıyla beraber ortaya çıkan terleme ve mide bulantıları, koroner arter rahatsızlıkları gibi durumlarla ilgilenmektedir.

Kalp ve damar cerrahisi

Kalp damar cerrahisi adından da anlayabileceğimiz gibi işin biraz daha cerrahi bölümünde yer almaktadır. Bir hasta kalp veya damar sorunları yaşadığı zaman ilk etapta kardiyolojiye görünmesi gerekmektedir. Duruma göre kalp ve damar cerrahsiine başvuruluabilir ya da sevk işlemi gerçekleştirilebilir.

Alıntı: https://www.yeniakit.com.tr/haber/kalp-damar-cerrahisi-ve-kardiyoloji-arasindaki-fark-961728.htmlİlgili Haberler

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası